Truth or Dairy

by Laura Overdeck

Our next state’s borders include Great Lakes and the Mississippi River, but it’s famous for another liquid: milk! Wisconsin is known as “America’s Dairyland,” and with more than 1.2 million milk cows, it’s easy to spot why. Those cows make enough milk to give 95 pounds of it to every American. Of course, milk doesn’t have to stay milk. It can be made into cheese, or even better, ice cream! So it’s not surprising that the ice cream sundae was born in this state. Back in 1881, a man named Edward Berners invented this treat and started selling them for a nickel. At first he made sundaes only on Sundays, but soon customers were begging for them every day of the week. And we can see why!
 
Wee ones: If you top your sundae with peanuts, chocolate syrup, and cherries, how many toppings is that?
 
Little kids: If you eat a piece of cheese, then a sundae, then a glass of milk, then cheese again to repeat the pattern…what’s the 8th thing you eat? Bonus: If it takes 12 pounds of milk to make 1 gallon of ice cream, how many pounds would it take to make 1 gallon of vanilla ice cream and 1 gallon of chocolate ice cream?
 
Big kids: If a sundae costs $5.50 today, how much more money is that than the original 5-cent price? Bonus: How many times as expensive is it? (Hint if needed: $5.50 is 550 cents or pennies.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Answers:

Wee ones: 3 toppings.
 
Little kids: A sundae, which is the 2nd thing in each set of 3. Bonus: 24 pounds.
 
Big kids: $5.45 more expensive. Bonus: It is 110 times as expensive, because 5 x 110 = 550.
 
On our next stop, we’ll climb some trees that are thousands of years older than us! Learn how you can join our Road Trip here!

Print Friendly, PDF & Email
Top